CCTV
Seven Sisters (hrabstwo East Sussex)

Seven Sisters (Siedem Sióstr) to grupa spektakularnych klifów na południowym brzegu Anglii (hrabstwo East Sussex), położonych nad Kanałem La Manche przy ujściu rzeki Cuckmere do morza. 

Skały te uformowane zostały miliony lat temu (w okresie kredy), kiedy obszar ten przykryty był całkowicie wodą. Dopiero późniejsze ruchy wypiętrzające oraz wielowiekowa erozja uformowała obecną linię brzegową.
 Oszałamiające wrażenie wywierają nie tyle same skały, co zapierające w dech w piersiach widoki oraz urywający się nad przepaścią krajobraz. Klify sukcesywnie podlegają erozji, co roku woda skraca je o około 30 do 40 cm.
 Każda sióstr ma swoją nazwę: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily's Hill oraz Went Hill Brow. Wbrew swojej nazwie w rzeczywistości jest ich w sumie osiem.
Seven Sisters słynie także z licznych katastrof morskich. Jedną z największych była katastrofa hiszpańskiego statku Nympha Americana, który rozbił się na wybrzeżu w 1747 roku. Zginęło wtedy trzydziestu ze stu trzydziestu członków załogi. Fale przewróciły statek do góry dnem i roztrzaskały o nabrzeżne skały.
W 1971 roku obszar klifów objęty został Parkiem Narodowym (Seven Sisters Country park). Na odwiedzających czekają tu liczne atrakcje, począwszy od pieszych wycieczek po obserwacje ptaków czy spływy kajakowe. Wzdłuż klifów Seven Sisters i Beachy Head wiedzie także jeden z najbardziej spektakularnych szlaków turystycznych w Anglii.
Nazwa Seven Sisters (Siedem Sióstr) związana jest siedmioma siostrami, które niegdyś zamieszkiwały okolicę. Każda z nich miała swój własny dom między wzgórzami.

 

Strona internetowa:

http://www.sevensisters.org.uk/

 

Foto: Mariusz Czajkowski

13-04-2015 administrator

Dodaj komentarz

Losowa firma

Jak nie płacić zus
jak nie płacić zus, jak ominąć zus, zus składki 2011, zus odsetki, odsetki zus kalkulator,jak nie płacić zusu,jak nie płacić zus
Szczegóły firmy

Ostatnie ogłoszenia

Komentarze

Generowanie strony [s]: 0.1145

Nawigacja

Nasza społeczność